Ціни
Увійти
Емоційне вигорання: що робити?

Емоційне вигорання: що робити?

Як впоратись з емоційним вигоранням на роботі за допомогою технік самоконтролю та інноваційних технологій. Онлайн-запис для розвантаження робочого графіку.

Вступ

Трапляється так, що емоційний стан не дає радіти життю. Дуже часто подібне відбувається напередодні значущих подій. Суспільство примушує радіти й веселитися, але ні гірлянди, ні атмосфера не поліпшують настрій.

Ви помічаєте, що:

  • Уранці неможливо піднятися з ліжка, а неспокійний сон став звичкою.

  • Пропав інтерес до роботи.

  • Особисті справи відійшли на другий план.

  • На виконання поточних завдань іде вдвічі більше часу.

  • Злість, агресія – найчастіша реакція на навколишнє середовище.

На жаль, найімовірніше, у вас емоційне вигорання. Низка країн визнають такий стан хворобою і відправляють співробітників на лікарняний. Щоб розв'язати цю проблему, потрібен комплексний підхід. Розберімось, як виникає моральне виснаження, і як із ним упоратися.

Краще звернутися до терапевта або до психолога, щоб комплексно оцінити причину пригніченості. Перед цим можна пройти онлайн тест на емоційне вигорання в інтернеті.

Співробітники – це внутрішні клієнти компанії, ставитися до персоналу потрібно з повагою і турботою. Більш детально ми розібрали це питання в статті про мотивацію колективу.

Підприємцям особливо важко справлятися з емоційним вигоранням: вони не можуть попросити відпустку в начальника або залишити бізнес, щоб піти на тривалий лікарняний. Однак, якщо нічого не робити, ситуація погіршиться. На власників бізнесу лягає велике емоційне навантаження. Слід уважно прислухатися до свого внутрішнього стану. Якщо відчуваєте, що не справляєтеся – перш за все, якомога швидше запишіться до психолога.

Емоційне вигорання

Ознаки та причини вигорання

Постійний стрес

Коли людина довгий час перебуває у напруженому стані, організм прагне себе захистити. Виділяються біохімічні елементи, запускаючи додаткові ресурси. Однак якщо стрес затягнувся, джерело енергії закінчується, і приходить вигорання.

Щільний графік

Власна справа вимагає постійної участі та контролю. Тому багато підприємців з головою поринають у роботу. Відсутність відпусток, особистого часу, занять для душі, сім'ї та друзів призводять до нескінченної втоми. Як наслідок, знижується ефективність праці, з'являється агресія. Людина відчуває емоційне безсилля.

Вихід з-під контролю

Відсутність чіткої організації робочого процесу спричиняє несподівані ситуації. Це відбувається з кількох причин. Одна з них – брак внутрішнього контролю, коли процес набуває ефекту самопливу. Співробітники не відчувають відповідальності, витрати організації не заплановані. Як правило, такій справі загрожує провал і низка нервових потрясінь.

Відсутність мотивації

Головний двигун бізнесу – отримання доходу від власної діяльності. Зниження прибутку провокує розлад. Спроби виправити ситуацію на емоціях не дають результату. З'являється апатія і небажання щось робити далі.

Негатив у колективі

Правильно підібраний персонал – запорука успішного бізнесу. Йдеться не тільки про висококваліфікованих майстрів. Насамперед співробітники мають бути командою і мати спільну мету, що збігається з керівником. Якщо колектив живе за своїми правилами, то робота начальника перетворюється на постійну боротьбу. Це призводить до нервових зривів і подальшого виснаження.

Вигоріти емоційно може кожен. Такий стан з'являється не за один день чи тиждень. Розвиток морального висихання відбувається непомітно, але лише коли життя стає безглуздим, люди починають шукати причини. Тому щоб не доводити ситуацію до критичної, важливо запідозрити захворювання на початковому етапі.

Стрес на роботі

Як встановити діагноз "емоційне вигорання"

Не варто плутати одиничний стрес із постійною нестачею позитивних емоцій. Разове підвищення адреналіну в крові сприяє поліпшенню робочого процесу. Відбувається перезавантаження ідей, розстановка нових акцентів у діяльності компанії.

Хронічне напруження небезпечне для здоров'я. Краще запобігти вигоранню, ніж витрачати час і сили на лікування та відновлення організму.

Етапи розвитку вигорання

  1. Невелика втома. Як правило, людина не відчуває підступу і продовжує працювати. Однак на виконання звичних завдань йде багато часу, втрачається інтерес до власної справи. Як наслідок, з'являється невелике невдоволення і невпевненість у своїх силах.

  2. Дратівливість. На цьому етапі стає складніше контролювати емоції. Деякі дії співробітників виводять з рівноваги. Організм вимагає відпочинку. З'являється ефект відкладання справ на потім. Невиконані завдання стають додатковим тягарем і причиною втоми.

  3. Бажання випаруватися. Ті дії, що колись приносили радість, перестають цікавити. Прогулянки, спілкування з рідними та друзями викликають роздратування, втому. Хочеться закритися в затишному тихому місці й мовчати.

  4. Прояв хвороб. Організм більше не має сили тримати себе в тонусі, він слабшає. У хронічних нездужань з'являється можливість заявити про себе. Погане самопочуття, відсутність інтересу до життя призводять людину до повної апатії.

  5. Когнітивні порушення. Це остання стадія, яка потребує лікування. Погіршується пам'ять, уважність. Низка завдань залишається в підвішеному стані. Справи відкладаються на невизначений час. Організм емоційно та фізично виснажений.

Цілком зрозумілі причини вигорання та етапи його розвитку. При цьому важливо розуміти, який вигляд мають перші прояви морального розладу. Такі симптоми помітні як співробітникам, так і самому керівнику.

Причини емоційного виснаження на роботі:

  • Відсутність адекватної критики. Якщо раніше до підлеглих можна було донести суть, то тепер на міркування не вистачає ні сил, ні терпіння. Тому зауваження стають різкими, без коментарів і не завжди виправданими.

  • Складнощі в переговорах. Ділова бесіда вимагає концентрації думок, але втома і дратівливість не дають вести конструктивний діалог.

  • Напружена атмосфера в колективі. Люди не люблять працювати під управлінням різкого і несправедливого начальника. Тому в команді з'являються розбіжності. Співробітники звільняються.

Найстрашніше у моральному виснаженні – відчуття, що цей стан назавжди. Для початку дозвольте собі прийняти ситуацію. І тільки після цього починайте лікування.

Емоційне виснаження

План дій для повернення до нормального життя

Відсутність інтересів, втома, нервозність, небажання спілкуватися, прагнення побути на самоті – це вигорання на роботі. Що робити? Як впоратися з проблемою? Такі питання, в основному, виникають на останніх стадіях розвитку хвороби.

Щоб не доводити ситуацію до критичної, краще зупинити нездужання на початкових етапах або зовсім запобігти появі.

Як боротися з вигоранням

Перелічимо дії, які допоможуть впоратися з емоційним виснаженням:

  • Планувати всі активності та розподіляти час. Робота, дім, сім'я, відпочинок, розваги – це важливі складові життя кожної людини. Складіть графік, куди будуть поміщатися всі перераховані сфери. Можна розписати по годинах і щодня дотримуватися порядку. При цьому не можна допускати паралельних справ. Наприклад, робота і діти. Ефект буде мінімальний, чого не скажеш про витрачені сили.

  • Знайти відраду для душі. Кожен підприємець вважає свою справу улюбленою. Це так, поки хобі не стає джерелом грошей. У цьому разі воно переростає в ремесло, на яке витрачаються сили й час. Тому краще надихатися тією діяльністю, де немає фінансової залежності.

  • Хвалити себе за нові досягнення. Людина отримує задоволення, коли підкорює чергову вершину. Це може бути дочитана книжка, довгоочікувана покупка, політ з парашута або придбання навчальних курсів. Складіть список того, що хотіли б отримати. І обов'язково приділяйте цьому хоч 30 хвилин на день. Якщо щось вдалося виконати, не скупіться на похвалу самому собі.

  • Проводити час наодинці з собою. Які б робочі завдання не стояли, не забувайте про любов до себе. Пройтися містом або випити склянку гарячої кави. Ненадовго відпустити робочий процес і відпочити від метушні.

  • Займатися спортом. Тут кожен обирає тренування до душі. Спортзал, танці, басейн або пробіжки на свіжому повітрі. Також постарайтеся дотримуватися режиму сну і прийому їжі – активна частина дня не повинна проходити без сил.

  • Автоматизувати бізнес і делегувати завдання. Помічники необхідні в будь-якій справі. Автоматизація бізнес-процесів позбавить вас рутини й звільнить час для себе.

Щоб не вигоріти емоційно, потрібно поступово створювати сприятливі умови для власної психіки. Візьміть аркуш паперу, ручку і розпишіть кожен день по хвилинах. Першими пунктами йтимуть ваші захоплення, а слідом – бізнес-завдання. Трапляється, що при такому розкладі, залишається мало часу на роботу. У цьому випадку необхідно змінювати принцип трудової діяльності.

Втома на роботі

Організація робочого процесу

Як правило, власник підприємства намагається тримати всі завдання у власних руках. Вважає, що так надійніше. Добре, якщо бізнес невеликий. Але коли він розростається, контролювати процеси стає складніше. Стрес і втома призводять до морального вигорання.

Щоб уникнути емоційних проблем і успішно розвивати бізнес, слід внести коригування у робочий процес.

  • Делегуйте завдання. Делегування іншими словами – це передача частини обов'язків від керівника персоналу. Звучить тривожно. Хіба можна довірити таку цінність підлеглому? Можна і потрібно! Для цього обирають двох або кількох людей з колективу і проводять докладне навчання нового функціоналу. Далі на щоденній основі необхідно контролювати правильність виконання. Таким чином, у керівника звільняється час для більш важливих питань.

  • Встановіть програму онлайн-запису і дозвольте клієнтам самостійно записуватися в режимі онлайн. Перекласти частину своїх справ на співробітників – гарна ідея. Але якщо завалити людей завданнями, вони перестануть якісно виконувати свої обов'язки. На допомогу приходить автоматизація бізнесу.

Програмне забезпечення – найкращий помічник у будь-якій справі, від барбершопу до школи танців. За допомогою CRM легко вести клієнтську базу, нараховувати заробітну плату співробітникам, фіксувати доходи й витрати організації. Програма формує будь-який звіт про діяльність компанії простим натисканням кнопки. На підставі отриманих результатів керівник вносить корективи в роботу персоналу і підприємства в цілому.

Правильно спланований день і розмічена пріоритетність завдань – запорука спокою керівника. Звичайно, не виключені поодинокі стресові ситуації. Щоб вони не переросли в хронічний стан, важливо навчитися приймати свої помилки, максимально позбутися перфекціонізму.

Стан повного емоційного виснаження

Висновок

Емоційне вигорання – це далеко не кінець світу. Для початку потрібно прийняти свій стан і почати повільно вибиратися з нього. Якщо не виходить самостійно, краще звернутися до лікаря. Головна мета відновлення – повернути колишню енергію, бажання жити, творити й розвиватися.

В ідеалі варто зняти з себе частину робочого навантаження. Наприклад, можна встановити програму онлайн-бронювання для автоматизації запису клієнтів.

14 днів безкоштовного повного доступу

Випробуйте всі можливості нашого продукту повністю, абсолютно безкоштовно та без обмежень. Оцініть функціонал, переваги та зручність EasyWeek.

Почати безкоштовно

Cлужбa підтримки

Виберіть месенджер, щоб зв'язатися зі службою підтримки EasyWeek

WhatsApp Telegram

Запитання? Напишіть нам!

Ми зараз онлайнSupport manager photoSupport manager photoSupport manager photoSupport manager photo
Як це працює