Ціни
Увійти
Як відкрити медичний центр

Вступ

Ледь не кожен лікар мріє відкрити власну практику. Звісно, це тяжка праця, але разом з тим – чудова можливість реалізувати власний потенціал.

Тобто, відкрити власну клініку може лише лікар? Необов'язково. У цій статті ми поговоримо про професійні медичні якості та бізнес-компетенції, які знадобляться для відкриття власного медичного центру. Ми також розглянемо дії, які потрібно здійснити, щоб відкрити медичну клініку в Україні.

Медичний бізнес – приваблива ніша, адже лікуватися потрібно всім. Однак, цей бізнес досить сильно контролюється державою, тому розумний підхід до управління медичною клінікою – це мастхев.

Розгляньмо, усе по черзі.

Це заклад, який надає спектр медичних послуг різного типу. Зазвичай, медичні центри містять у собі багатьох спеціалістів широкого та вузького профілів.

Відкриття медичного центру – справа досить витратна. Для старту роботи вам знадобиться щонайменше 800 000 грн. Це оплата за приміщення, обладнання та організаційні моменти. Далі йде фонд оплати праці та інші щомісячні платежі. За гарного планування медичний центр швидко окупиться.

CRM – програма, яка дозволяє легко та просто управляти медичним центром навіть з телефону. Зазвичай, такі програми надають доступ до онлайн-бронювання, статистики та аналітики, маркетингових інструментів. Програма EasyWeek – один з лідерів сучасного ринку.

Приклад сторінки медичного центру у системі EasyWeek

Бізнес-план медичного центру

Бізнес-план – це необхідна і ледь не найважливіша складова відкриття медичного центру. Цей документ допоможе структурувати цілі, визначити ризики та шляхи їх подолання. Та найголовніше – бізнес-план знадобиться для отримання фінансування.

З чого почати планування:

 • Провести маркетинговий скринінг;

 • Підрахувати витрати та спрогнозувати дохід;

 • Визначитися з локацією;

 • Розібратися з фінансуванням.

Маркетинговий аналіз

Збір та аналіз інформації – важливий етап підготовки бізнес-плану.

Нюанси, які варто врахувати при відкритті медичного центру:

 • Якими будуть напрямки лікарської діяльності вашого центру?

  Складіть список послуг та оцініть потреби ринку.

 • Хто цільова аудиторія вашої практики?

  Підготуйте детальний портрет ваших майбутніх пацієнтів. Визначте ціновий сегмент, у якому ви будете працювати. У процесі роботи ведіть облік відвідувачів за допомогою розумного програмного забезпечення.

 • Проаналізуйте розташування та роботу конкурентів.

  Вивчіть відгуки на сайтах та в соціальних мережах ваших конкурентів.

 • Визначте ризики вибраної для себе концепції.

  Пропрацюйте власні страхи. Сформулюйте варіанти розвитку бізнесу у довготривалій та короткостроковій перспективах.

Доходи та витрати медичного центру

Фінансова частина бізнес-плану має містити перелік можливих витрат та доходів. Зазвичай, це:

 • юридичні платежі,

 • будівельні

 • та щомісячні витрати.

Бюджет медичного центру має бути добре продуманим. Так, важливо пропрацювати декілька варіантів повернення інвестицій. Показник рентабельності надзвичайно важливий для інвесторів. Саме він визначає чи варто вкладати кошти у проєкт.

75% невдач у бізнесі стаються через неякісне планування. Етап підготовки дуже важливий, тому проаналізувати фінансову частину варто дуже відповідально.

Якщо ви сумніваєтесь у власній експертності можна залучити професіоналів бізнес-планування. Купівля франшизи – також варіант. Так, ви отримаєте проєкт з готовими розрахунками.

Відкрити медичний центр з франшизи

Розташування клініки

Обираючи місце для майбутньої клініки треба враховувати ряд факторів. Найважливіші з них – цільова аудиторія, список послуг та персоналії лікарів. Якщо ваша клініка унікальна, наприклад надає високотехнологічні медичні процедури або ж має висококваліфікованих лікарів, не так важливо де вона знаходиться. Клієнт вас знайде.

Якщо формат вашої клініки – медичний центр коло дому, спершу сконцентруйтесь на потребах локальної клієнтури. Жителі сусідніх будинків та працівники компаній поруч – ваша аудиторія.

Обираючи місце для медичного центру, переконайтесь, що територія має достатньо місць для стоянки та зручну транспортну доступність. Метро та зупинки громадського транспорту поблизу стануть гарною перевагою.

Створюючи бізнес-план медичного центру, зверніть увагу на прохідність локації та врахуйте пасажиропотік.

Де взяти гроші на відкриття клініки

Як і в будь-якій справі, варіантів фінансування може бути декілька:

 • власні збереження,

 • приватні інвестиції,

 • кредит,

 • спільний проєкт.

Багато банків надають привабливе кредитування на розвиток медичної справи. Для отримання такого кредиту, банк обов'язково запитає проєкт, тобто бізнес-план. Так, само це важливо і для приватних інвесторів. Радимо надсилати заявки одразу до декількох установ. Так, шанс отримати привабливу пропозицію зростає.

Приклад сторінки медичної практики у системі EasyWeek

Підготовка до відкриття медичного центру

Реєстрація медичного центру та отримання ліцензії

Медична діяльність потребує особливо детальної підготовки. Важливо дотримуватися усіх державних нормативів, оскільки цей бізнес напряму впливає на здоров'я людей. Вести бізнес у царині медицини зручно у форматі ТОВ. Є й інші варіанти, але вони потребують медичної освіти від керівника.

Для реєстрації ТОВ знадобиться:

 • Обрати одного чи декількох засновників, генерального директора та бухгалтера.

 • Визначити та внести уставний капітал.

 • Відкрити банківський рахунок.

Досить часто, особливо у маленьких компаніях, засновник виконує роль генерального директора та бухгалтера.

Після реєстрації варто подумати про приміщення. Воно має бути просторим та відповідати нормам санепідемстанції. Далі подаємо документи на ліцензію. Ліцензія на медичну діяльність необхідна для відкриття медичного центру. Запасіться терпінням, адже отримання ліцензії – процес досить тривалий.

Ліцензуванням можна займатися самостійно або ж віддати цю справу експертам. Важливо пам'ятати, що кожен вид медичної послуги потребує окремої ліцензії.

Для офіційної реєстрації медичного бізнесу знадобляться:

 • Документи про заснування клініки

 • Договір на приміщення та дозвіл від санепідемстанції

 • Документи на медичне обладнання та витратні матеріали

 • Контракти співробітників та копії їх дипломів

 • Договір на утилізацію медичних відходів різних класів

Для відкриття клініки вам потрібно отримати ліцензії на всі напрямки медичної діяльності, які ви практикуєте. Далі можна розвиватися та додавати напрямки. Звичайно, на них також знадобляться ліцензії.

Вибір та ремонт приміщення

Обираючи локацію та приміщення варто орієнтуватися на декілька факторів:

 • Ремонтні роботи мають бути виконані згідно нормативів.

 • Кількість та розмір кабінетів мають відповідати державним нормам.

Замовлення обладнання

Для облаштування медичного центру знадобляться:

 • меблі для зони ресепшн;

 • меблі для зони відпочинку;

 • телефони, роутер та інша комп'ютерна техніка;

 • обладнання для медичних кабінетів.

Кількість та тип обладнання залежить від клініки та її спеціалізації.

На початковому етапі, коли медичний центр потребує фінансування, можна взяти обладнання в кредит. Оренда також дозволяє знизити початкові інвестиції. Можна придбати й б/у обладнання. Так, його потрібно гарно перевірити. Зверніть увагу на строк експлуатації та гарантію приладдя.

Закупка витратних матеріалів

Деякі матеріали необхідно закупити заздалегідь. Вони потрібні для проходження ліцензійного контролю. До цього переліку входять щипці, гінекологічні дзеркала, бахіли, одноразові підстилки та дезінфектори. Інші матеріали можна закупити пізніше.

Спершу, радимо замовляти матеріали у великих постачальників. Далі клініка обросте контактами й ви зможете вибрати ідеальний варіант.

Дуже зручно використовувати статистичні звіти для замовлення витратних матеріалів. У цьому вам допоможе програмне забезпечення для медичних центрів. Статистика – гарний помічник у бізнес-плануванні.

Пошук персоналу

Репутація медичної клініки напряму залежить від добросовісних співробітників. Лікарі з відомим ім'ям стануть магнітом для клієнтів. Чудово було б поповнити команду хоча б декількома іменитими лікарями.

Окрім професійних якостей варто пам'ятати й про етику спілкування з клієнтами. Це важливо як для сфери обслуговування, так і для медичного бізнесу. Надзвичайно важливо навчити персонал етиці та тактиці спілкування з клієнтом.

Штат будь-якого медичного закладу, зазвичай, включає постійних та співробітників за сумісництвом. Співвідношення залежить від розміру та розкладу клініки.

Наймаючи співробітників важливо чітко сформулювати кількість ставок, робочих годин та суму, яку ви готові запропонувати у якості оплати. Як правило, спеціалісти отримають фіксовану суму або ж відсоток від послуг. Другий варіант стане оптимальним рішенням для старту роботи медичного центру.

Пошук лікарів можна проводити на біржах праці, через кадрові агенції, соціальні мережі та по знайомству.

Важливо перед стартом визначити години роботи закладу та сформувати розклад прийому лікарів на наступний місяць.

Етапи відкриття клініки

Просування медичного центру

Ближче до офіційного відкриття потрібно почати просування клініки онлайн та офлайн. Робити це потрібно постійно, тому даний пункт вносимо до щомісячних витрат медцентру.

Основні методи просування:

 • Створення сайту компанії. Важливо налаштувати сайт так, щоб він гарно проглядався як зі стаціонарного комп'ютера, так і з телефону чи планшету.

 • Додавання медичного центру до карт. Це один з ідеальних варіантів недорогого просування. Клієнти шукають заклади через карти, тому клініці це дуже вигідно.

 • Реєстрація акаунтів клініки в соціальних мережах.

 • Розміщення реклами та нативних статей у журналах. Матеріали про лікарів та клініку також розумно поширювати через мережу інтернет.

 • Замовлення зовнішньої реклами – вивіски, консолі та банери.

Безкоштовний сайт клініки від EasyWeek

Як привабити перших клієнтів?

Гості, які стануть першими пацієнтами вашої клініки, автоматично запустять "сарафанне радіо". Вони стануть чудовим інструментом просування. Як же привабити перших пацієнтів?

Є декілька простих кроків:

 1. Розмістіть банер про відкриття закладу перед клінікою або на рекламному табло поблизу.

 2. Налаштуйте розсилку для потенційних клієнтів закладу та запросіть їх до вашого медичного центру.

 3. Поширте інформацію про відкриття через флаєри.

 4. Запустіть таргетовану рекламу та акції в соціальних мережах.

 5. Налаштуйте рекламу в Google.

 6. Запропонуйте знижки для перших клієнтів вашого закладу.

Поширені помилки при відкритті медичного центру

Немотивовані співробітники

З перших днів роботи клініки важливо створити доброзичливу та відкриту атмосферу довіри. Психологія спілкування з клієнтами та мистецтво емпатії надзвичайно важливі у сфері медицини. Навіть найкращий, але хамовитий, лікар відштовхне пацієнта.

Обираючи співробітників варто орієнтуватися не лише на професійні характеристики, але й на людяність кандидата. Звертайте увагу не тільки на дипломи, але й на відгуки з попереднього місця роботи. Зателефонуйте попередньому керівнику кандидата або ж перевірте відгуки про лікаря у соціальних мережах.

Лікар має бути благорозумним за норовом, прекрасним, добрим та людинолюбним

Гіппократ — античний лікар

Для того, щоб уберегти власну справу від непрофесіоналів, встановіть 2-3 місяці випробувального терміну. Обов'язково проговорюйте власні вимоги до кандидата.

Рекомендується розробити систему мотивації співробітників. Вона зможе нагородити лікаря за гарне ставлення до праці та пацієнтів та вмотивувати його колег.

Завищені очікування

Потрібно бути готовим до того, що медичний центр не зразу стане популярним та прибутковим. На просування клініки та повернення вкладень потрібно закладати від 1-го року чи більше. Перші місяці роботи медичного центру надзвичайно важливі. Навіть якщо здається, що ви працюєте в нуль.

Відсутність бізнес-планування та необдумані витрати

Ми вже наголошували на важливості бізнес-планування. Відкрити медичний центр з нуля досить дорого. Однак, завжди можна зекономити. Перед відкриттям важливо продумати усі вузькі місця бізнесу, визначити варіанти оптимізації відкриття та діяльності після відкриття.

Скільки коштує відкрити медичний центр з нуля

На вартість проєкту суттєво впливають декілька факторів:

 • Статус приміщення – власність чи оренда.

 • Направлення діяльності клініки – багатопрофільна чи вузькоспеціалізована. Наприклад, стоматологія, кардіологія, урологія, перинатальний центр і т.д.. Від профілю медичного центру залежить ліцензування та закупка обладнання.

 • Фонд оплати праці та пов'язані страхові виплати.

Оцінити основні узагальнені витрати на відкриття клініки у 2022 можна далі.

Витрати на старті проєкту, основні вкладення

Юридичні витрати:

 • Оплата за реєстрацію – від 1000 грн.

 • Отримання електронного підпису – від 750 грн.

 • Оплата за ліцензування медичної діяльності – від 2500 грн.

 • Оформлення та подавання документів для отримання медичної ліцензії – від 20 000 до 35 000 грн.

Ремонтні витрати – близько 250 000 грн.

Оснащення медичних кабінетів:

 • Кабінет терапевта – від 20 000 грн.

 • Кабінет гінеколога – від 150 000 грн.

 • Кабінет лора – від 200 000 грн.

 • Приймальня – від 25 000 грн.

Охорона та пожежна сигналізація – близько 20 000 грн.

Регулярні щомісячні платежі

Оренда приміщення – 300-500 грн за кв.м.

Зарплата співробітникам:

 • Бухгалтер – від 20 000 грн.

 • Медична сестра – від 20 000 грн.

 • Адміністратор – від 15 000 грн.

 • Лікар – від 25 000 грн.

Страхові та податкові витрати – 30% від фонду оплати праці.

Служба клінінгу – 8 000 грн.

CRM програма для медичного центру – від 1000 грн.

Реклама та SMM – від 15 000 грн.

Програма онлайн-бронювання для медичної клініки

Лише закупити обладнання та найняти лікарів більше не достатньо. Важливу роль грає програмне забезпечення для медичних центрів. Це зручно як лікарям, так і пацієнтам.

Програмне забезпечення для медичного центру дозволяє автоматизувати управління витратними матеріалами, лікарськими препаратами та економить час лікарів.

Сучасна система онлайн-бронювання дозволяє створення клієнтської бази, ведення електронної історії хвороби та фіксування платежів. Функціонал програми для клініки містить багато звітів, які допоможуть керівнику в аналізі та розвитку справи. Вартість щомісячного обслуговування залежить від кількості співробітників та набору функцій системи.

Бажаємо успіхів у відкритті медичного центру!

Протестувати програму EasyWeek безкоштовно

14 днів безкоштовного повного доступу

Випробуйте всі можливості нашого продукту повністю, абсолютно безкоштовно та без обмежень. Оцініть функціонал, переваги та зручність EasyWeek.

Почати безкоштовно

Cлужбa підтримки

Виберіть месенджер, щоб зв'язатися зі службою підтримки EasyWeek

WhatsApp Telegram

Запитання? Напишіть нам!

Ми зараз онлайнSupport manager photoSupport manager photoSupport manager photoSupport manager photo
Як це працює